GNOME 46’dan ne bekleyebiliriz?

Ortağım Pablinux kapsayan geliyor Ana masalardan hafta hafta haberler. Ancak bunların bir kısmı uzun vadede görüleceği üzere, Diğerlerinin yanı sıra Fedora 46 ve Ubuntu 40’ü de içerecek olan GNOME 24.04 sürümünden neler bekleyebileceğimizi gözden geçireceğiz.

Başlık sorusunu tek satırda cevaplamak için. Birkaç muhteşem yeni özellik olacak ve yeni uygulama olmayacak. Ancak kullanılabilirlik konusunda dikkate değer gelişmeler vaat ediyorlar.

 

GNOME 46’dan ne bekleyebiliriz?

Masaüstünün temelinde GTK 4.13 ve libadwaita 1.4.2 bulunur. GTK 4.12, grafiksel kullanıcı arayüzleri oluşturmaya yönelik bir araç kitaplığıdır; libadwaita, uygulamaların tutarlı bir görünüme sahip olması ve cihazlara uyum sağlaması için bir dizi widget sağlar.

Giriş yaptığımızda ilk göze çarpan şey şu: Masaüstü arka planı yuvarlatılmış kenarlarla değiştirildi. Ama üzülmeyin, eğer beğenmezseniz yenileri de eklendi. Ancak dağıtımlar kendilerini ekler.

 

İkinci yenilik, bildirimlerin artık kronolojik sırayla değil, uygulamalara göre gruplandırılarak görüntülenmesiyle ilgilidir; ancak bu, GNOME 47 için ertelenebilir. Ayrıca, aradığınızı bulmayı kolaylaştırmak için arama sonuçları altılı gruplar halinde görüntülenir., arama parametresi olarak yalnızca birkaç harf sağladığımızda idealdir.

Video formatındaki ekran görüntüsü aracına ise grafik kartı kullanma imkanı eklenecek. Öte yandan dconf xkb-model komutuyla klavyemizi özelleştirebiliriz.

 

Nautilus

Belki de kullanıcılar tarafından en çok takdir edilen değişikliklerin bulunduğu yer dosya yöneticisidir. Nautilus. Bazı iyileştirmeler şunlardır:

 • Liste ve tablo görünümleri arasında daha hızlı geçiş.
 • Birden fazla dosyanın özelliklerini aynı anda açarken daha hızlı.

Búsqueda

Çok sayıda dosyanız ve klasörünüz varken bir dosyayı bulmaya çalışmak işkence olabilir. GNOME 46, kullanıcılara daha fazla kontrol ve esneklik sağlayan yeni bir arama özelliğiyle bu sorunu çözüyor.. Bu şunları sağlar:

 
 1. Belirli bir klasörü daha hızlı bulun.
 2. Sistemin herhangi bir yerindeki dosyaları kolayca bulun.
 3. Manuel arama ihtiyacını ortadan kaldırın.

Arama seçenekleri şunlardır:

 
 • Geçerli klasörde ara: İsim yeterince açıklayıcı ve mevcut arama fonksiyonunu ortadan kaldırdığını söylemek için yeterli.
 • Küresel Arama: EBu, sol sekmede yerleşik bir düğme aracılığıyla erişilen ve aradığımız şeyi bulmak için tüm sistemi anında tarayan yeni bir işlevdir. Genel arama ayarları aracılığıyla bu aramaya hangi klasörlerin dahil edileceğini belirlersiniz. Parametreler, kullanıcının arama sekmesinden ve ayarlar uygulamasından erişebileceği bir kontrol panelinde yapılandırılır.

Tarih ve Saat

Kullanıcılar, dosya özelliklerinden bir dosyanın oluşturulmasına ilişkin tarih ve saat bilgilerinin ne kadar eksiksiz olduğunu belirleyeceklerdir.

Diğer değişiklikler

Büyük bir gelişme, bir klasör penceresinde gezindiğimizde, Hareket daha akıcı ve görüşlerimizi değiştirmemiz durumunda GNOME artık içinde bulunduğumuz konumu hatırlıyor. Öte yandan dosya tercihleri ​​penceresinde de arama yapılabilir.

Ayarlar uygulaması

 • Yeni Sistem bölümü tarih ve saat, bölge, kullanıcılar ve Hakkında bilgilerini içerir. Önceki versiyonlarda her birinin kendi bölümü vardı.
 • Uygulamalar bölümü varsayılan olarak varsayılan uygulamaları gösterir.
 • Fare seçenekleri bölümünde ikincil tıklamayı ve iyileştirmeleri yapılandırma yeteneği.
 • Uzaktan giriş seçenekleri artık sistem bölümünde.

Yazılım Merkezi

Yazılım merkezi arayüzü, grafik kitaplıklarının yeni sürümlerine uyum sağlayacak şekilde güncellendi. Ancak kullanıcıların bakış açısından en önemli şey Doğrulanmış uygulamaları Flathub mağazasından kolayca tespit edebileceğiz.

GNOME 46 resmi olarak 20 Mart’ta piyasaya sürülecek

Kaynak: https://ubunlog.com/tr/GNOME-46%27dan-ne-bekleyebiliriz%3F/

Bir yanıt yazınAll fields are required. Your email address will not be published.