Ubuntu 24.04 LTS “Noble Numbat” zaten yayınlandı ve bunlar onun yeni özellikleri

Sonra XZ kütüphanesindeki olay sorunu, Linux’un güvenliğini genel olarak riske atan ve zorlayan Canonical, Ubuntu 24.04 LTS beta lansmanında portre çekecek ve bu da birçok kişinin beta sürümü için birkaç gün beklemesine neden oldu, bu da Ubuntu ekibinin bu LTS sürümü için üzerinde çalıştığı tüm değişiklik ve iyileştirmelerden biraz keyif almamıza olanak tanıdı, birkaç ay bekledikten sonra sürüm nihayet geldi. Kararlı sürümün yayınlanma günü.

Uzun zamandır beklenen “Noble Numbat” kod adlı Ubuntu 24.04 LTS sürümü geldi Çift yıllık Nisan sürümlerinde gelenek olduğu gibi (her iki yılda bir LTS sürümü yayınlanır), göze çarpan iyileştirmelerden biri de Ubuntu’nun 12 yıllık güncelleme alan (5 yıl, mevcut) ilk LTS sürümü olmasıdır. genel olarak artı Ubuntu Pro hizmetinin kullanıcıları için 7 yıl daha) ve bu da 2036’ya kadar desteği garanti eder.

Uygulanan iyileştirmelerden bir diğeri ise masaüstü ortamının tanıtılması Gnome 46 “Katmandu” hangisinde Yeni özelliklerinden biri Arşivlerdeki küresel aramadır (eski adıyla Nautilus), aynı zamanda kenar çubuğundaki ilerleme bölümüyle geliştirildi, İşlemlerin ilerleyişini ve mevcut durumlarını gösteren, dosya yöneticisinin ve terminal öykünücülerinin performansını iyileştiren, çevrimiçi hesaplar bölümünde OneDrive desteğini sunan, uzak masaüstüne yönelik iyileştirmeler sunan ve daha fazlasını sunan bu özellik.

İçin sistemin kalbinin bir parçası, Ubuntu 24.04 LTS “Asil Numbat” onunla gelir Linux kernel 6.8içindeIntel GPU’lar için Xe sürücüsünün yanı sıra blok cihazlar için yeni bir koruma modu, Son Tarih sunucusu görev planlama mekanizmasının uygulanması, aynı bellek sayfalarının birleştirilmesinin otomatik optimizasyonu, özellikler içeren sürüm RAM’i boşaltmak için Zswap alt sistemi iyileştirmeleri, AppArmor geçişiyle güvenlik iyileştirmeleri, Diğer şeylerin yanı sıra.

Buna ek olarak Ubuntu’da «Noble Numbat» yeni bir yükleyici tanıtıldı bir tasarıma sahip ubuntu-desktop-provision projesinin bir parçası olarak arayüz iyileştirildi ve modernleştirildi ve artık ubuntu-desktop-bootstrap olarak biliniyor. Bu projeveya kurulumcuyu ana kurulumdan önce gerçekleştirilen aşamalara bölmek için tasarlanmıştır ve sistemin ilk başlatılması sırasında, autoinstall.yaml otomatik kurulum komut dosyasının indirileceği URL’yi belirtmek için ve kurulum işlemi sırasında yükleyiciyi güncelleme desteğine sahip, yani yeni bir sürüm mevcutsa bir sayfa eklenmiştir. , yükleyicinin güncellenmesi için bir istek gönderilerek kullanıcıların kurulum sırasında en son sürüme sahip olmaları sağlanır.

Dahası, App Center eski Snap Store arayüzünün yerini alıyor(Ubuntu’nun uygulama yöneticisi) çeşitli iyileştirmeler almanın yanı sıra, artık her boyuttaki ekranda doğru şekilde çalışması için Flutter çerçevesi ve uyarlanabilir arayüz tasarımı yöntemleri kullanılarak Dart’ta geliştirildi. Ayrıca, DEB ve Snap formatlarındaki paketlerle çalışmak için birleşik bir arayüze sahiptir. (DEB ve Snap paketlerinde bir program varsa, Snap varsayılan olarak seçilidir), snapcraft.io ve bağlı DEB depolarındaki paket kataloğunu aramanıza ve bunlara göz atmanıza, ayrıca kurulum, kaldırma işlemlerini yönetmenize olanak tanır. ve yerel dosyalardan bireysel DEB paketlerinin kurulması da dahil olmak üzere uygulamaların güncellenmesi.

Of the diğerleri, uygulamalardaki değişiklikler ve iyileştirmeler ve Ubuntu 24.04’ten öne çıkan güvenlik:

 • Alt Sistemler ve Sunucular:
  • Mesa 24.0.3, systemd 253.5 gibi alt sistemlerin güncellenmesi
  • Güncellenen sunucu paketleri
 • Ayarlar ve Güvenlikteki Değişiklikler:
  • Parametre artışı sysctl vm.max_map_count Wine aracılığıyla Windows oyunlarıyla uyumluluğu artırmak için.
  • AppArmor’a, güvenlik politikaları dahilinde izin verilen ağ adreslerini ve bağlantı noktalarını belirlemek ve daha karmaşık politikalar için koşullu ifadeleri uygulamak gibi çeşitli yeni özellikler eklendi.
  • Ubuntu’daki “arm8” yazılım mimarisiyle temsil edilen ARMv64-M mimarisi, sanal makineler için bellek şifrelemesini ve bütünlük korumasını geliştiren donanım destekli işaretçi kimlik doğrulaması ve dal hedefi tanımlamayı sunar
  • Gnutls ve openssl kullanan uygulamalar için eski TLS ve DTLS protokollerini devre dışı bırakma.
  • Aşağıdaki gibi güvenlik mekanizmalarının uygulanması «-D_FORTIFY_SOURCE=3″ ve «-mdal koruması=standartd» bellek yönetimi işlevlerindeki güvenlik açıklarına karşı korumayı güçlendirmek.
  • Ayrıcalıklı olmayan kullanıcılar için kullanıcı ad alanı kısıtlamaları. Bu özellik Ubuntu 23.10’da tanıtıldı ve şimdi Ubuntu 24.04 LTS’de ek uygulamaları kapsayacak ve daha iyi varsayılan anlambilim sağlayacak şekilde geliştirildi.
 • Diğer Cambios:
  • Netplan 1.0 kullanılarak ağ yapılandırmasında yapılan değişiklikler, Active Directory sertifika yönetiminde iyileştirmeler ve 32 bit Armhf mimarisi için paket güncellemesi.

Ubuntu 24.04 LTS “Noble Numbat”ı İndirin

Için Ubuntu 24.04 LTS “Noble Numbat” kurulum görüntüsünü indirebilmekle ilgileniyorum, bunu dağıtımın resmi web sitesindeki indirmeler bölümünden veya sürümler sayfasından (makalenin yazıldığı sırada henüz güncellenmemiş) alabileceğinizi bilmelisiniz.

Ubuntu 24.04 LTS “Noble Numbat”ı edinin

Kaynak: https://ubunlog.com/tr/ubuntu-24-04-lts-asil-numbat-zaten-piyasaya-s%C3%BCr%C3%BCld%C3%BC-ve-bunlar-onun-yeni-%C3%B6zellikleri/

Bir yanıt yazınAll fields are required. Your email address will not be published.